Maseczki ochronne

Coraz większe zanieczyszczenie powietrza nie tylko tego krążącego wokół nas podczas spacerów, ale i w zakładach pracach, magazynach przemysłowych czy miejscach dużego skupienia ludzi, generuje potrzebę ochrony własnych płuc przed wdychanymi drobnoustrojami. Podobnie jest w szpitalach, które są wyjątkowym miejscem nagromadzenia zarazków. Jak się przed nimi chronić i jaką rolę pełnią w tej sytuacji maseczki ochronne?

Typy maseczek i ich znaczenie dla zdrowego oddychania

Wśród wielu dostępnych na rynku maseczek wyróżnić można te, które w różnorodny sposób chronią układ oddechowy używających ich osób. I tak możemy wymienić maseczki antywirusowe, których główną rolą jest powstrzymywanie cząsteczek wirusów przed ich dostawaniem się do płuc czy maseczki chirurgiczne, noszone przez lekarzy specjalistów wykonujących zabiegi na otwartym ciele i chroniące rany pacjentów przed dostaniem się do nich kurzu, potu czy pyłków wydzielających się w trakcie operacji. Ze względu na sposób wykonania maseczek można je również podzielić na bardziej podstawowe i zaawansowane. Specjalistyczna maseczka ochronna oparta na bazie specjalnych filtrów jest stosowana np.w zakładach pracy o dużym zapyleniu czy w miejscach prowadzenia generalnych remontów, gdzie płuca fachowców narażone są na tynki, farby, sadze i inne czynniki chemiczne. W porównaniu z maseczkami używanymi w zakładach pracy o wysokim stopniu szkodliwości dla zdrowia, zwykła maseczka antywirusowa czy cienka maseczka chirurgiczna bez specjalnego filtra wypada zdecydowanie jako ta mniej fachowa.

W zależności od natężenia szkodliwych warunków pracy należy więc dopasować typ maseczki, jej wielkość i rodzaj filtra do poziomu niebezpieczeństwa. Niedostateczną ochroną byłyby stosowane np. zwykłe maseczki ochronne do zakładów pracy o podwyższonym ryzyku kontaktu płuc z kwasami, chemikaliami czy pyłami budowlanymi.

Maseczki bawełniane czy specjalistyczne?

Wybór odpowiedniego rodzaju ochrony ust i nosa powinien być podyktowany faktycznym zagrożeniem dla zdrowia. Bawełniana maseczka ochronna tzw. wielorazowego użytku stosowana jest w sytuacjach małego zagrożenia i drobnych zanieczyszczeń powietrza i powinna być również odpowiednio często prana, tak by nie przesiąkała wirusami czy dwutlenkiem węgla wydzielającym się podczas oddychania. Maseczki antywirusowe ochronne jednorazowe nie wymagają prania, ale żeby ich skuteczność w powstrzymywaniu wirusów przenoszących się drogą kropelkową była wysoka, należy je wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Chodzi tu szczególnie o maseczki chirurgiczne, które stosowane są w szpitalach i po każdej operacji lądują w koszu, a na ich miejsce lekarze zakładają zupełnie nowe.

Częsta wymiana maseczek ma tutaj kluczowe znaczenie i nie wolno jej bagatelizować. Niewymieniana maseczka antywirusowa przestaje skutecznie blokować patogeny, wirusy i cząstki zarazków, dlatego żeby sens jej noszenia był optymalny, w zawodach w których są one obowiązkowe, wymienia się je często. Standardowa maseczka chirurgiczna może być np. w szpitalu wymieniana co godzinę, lub w szczególnych przypadkach nawet częściej.